Just another weblog
Wednesday December 19th 2018

O porostach kilka zdań

Porosty są to niesamowite konstrukcje. Wydają się jednym organizmem, lecz w rzeczywistości, którykolwiek porost to dwa niezależne gatunki, obcujące wespół w koegzystencji. Poszczególnym spośród opisywanych ustrojów jest grzyb, natomiast kolejnym alga Algi zakładające porosty są wykrywane w otoczeniu ekologicznym jako przebywające niezależnie. Grzyby zaś, są zazwyczaj tak uzależnione od koegzystencji z algą że solo w zasadzie nie żyją Oba moduły porosta solo da się niemniej podtrzymać przy życiu w warunkach laboratoryjnych. W szalkach ewentualnie flaszkach z prawidłowymi odżywkami mogą one być kultywowane, a po zgrupowaniu umieją znowu zaaranżować się w całkowitego porosta. Istnieje mniemanie, że styl układu pomiędzy grzybem i fototrofem to symbioza. Grzyb inkasuje zrobione przez komórki fototrofa w mechanizmie fotosyntezy substancje odżywcze. Wodorost natomiast jest ochraniany przez grzybnię przed zgubnymi elementami środowiskowymi, usychaniem.

Odbiera ponadto od grzyba H2O ze składnikami mineralnymi. Pomimo że porosty to twory dwuskładnikowe, to przecież kategoryzuje się jak tak jak wszystkie odmienne istoty oraz istnieją ich prawie dwudziestu tysięcy gatunków. Wyróżnia się trzy przewodnie formy ich plechy: skorupiastą, listkowatą i dodatkowo krzaczkowatą. Najczęściej są to układy odróżniające się ogromna trwałością na niedogodne warunki otoczenia: krańcowe temperatury, brak wilgoci itp. Z tego względu normalnie istnieją w rejonach północnych jak również na dużej wysokości w górach. Wybrane rodzaje oplatają głazy. Wzorzec geograficzny jest typowym okazem takiego porosta jest. Jest on spotykany w krajowych pasmach górskich. Porosty propagują się najczęściej przez struktury określane sorediami. Są to nieduże człony plechy, jakie po przedostaniu się w drugie stanowisko rozwijają się w następną plechę. W niektórych przypadkach może dochodzić do oddzielnego rozmnażania się obydwu partnerów. Grzybnia powiela się z współudziałem zarodników, zaś do stworzenia plechy porostu dochodzi w sytuacji gdy komórki drugiego grzyba natrafią w bliskim towarzystwie zgodnego glonowego kompana.

More from category

Wycieczka w okolice Doliny Gąsienicowej
Wycieczka w okolice Doliny Gąsienicowej

Kuźnice są prawdziwym ogniskiem tatrzańskiego nurtu wędrownego. W tej miejscowości jest obecna początkowa stacja [Read More]

Interesting Sites

    Archives